יום שלישי, 8 ביוני 2021

 שיעור אומנות- מונדריאן

מונדריאן חי בין השנים 1872-1944. הוא נולד בהולנד ולמד ציור באקדמיה. הוא שייך לזרם הנאו-פלסטיזים, ובה קיימים 6 עקרונות לציור:

  1. המדיום הפלסטי צריך להיות משטח שטוח או פריזמה מלבנית בצבעי יסוד או חסר צבע. באדריכלות, חללים ריקים נחשבים חסרי צבע, החומר יכול להחשב כצבע.
  2. חייב להיות איזון בין האמצעים הפלסטיים. למרות השוני בגודל ובצבע, יש לשמור על "משקל" שווה. באופן כללי שוויון נוצר בין שטח גדול וריק מול שטח צבוע קטן יחסית או חומר.
  3. לקומפוזיציה נדרשת דואליות של אמצעים הפוכים.
  4. האיזון מושג על ידי ניגודים ומובע באמצעות הקו הישר והזווית הישרה.
  5. האיזון מושג באמצעות קומפוזיציה שיוצרת מקצב.
  6. יש לבטל את הסימטריה.

הקווים בעבודותיו הפרידו בין משטחי הצבע הפכו עבים עד כדי כך שיכלו להחשב כמשטחי צבע בעצמם. הבד נשלט ברובו על ידי ריבוע או מלבן אחד. צבעי היסוד נוכחים פחות בקומפוזיציה, אך הפכו חזקים ובוהקים יותר.

ציוריו של מונדריאן מופשטים וסינתטיים ביותר ומאופיינים במיעוט צבעים וצורות פשוטות. בחינה ראשונית של תמונותיו מגלה פשטות, מסגרות נוקשות, סטטיות וגאומטריה קפדנית, אך מבעד למרובעים ולמישורים הצבועים חבויה תסיסה המפיחה רוח חיים בצורות ובצבעים ומעוררת רגשות.

על הלוח הצגתי המון עבודות של מונדריאן בהם שלטו בעיקר צבעי היסוד: שחור ולבן, אדום, צהוב וכחול. כל אחד קיבל בריסטול לבן והחל ליצור בהשראת האומן:
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה